Úvod / Články / Imunitný systém
Tlačiť

Imunitný systém

Imunitný systém, náš osobný strážca.

Imunitný systém

 

Imunitný systém je komplex mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti infekčným a  iným agresívnym ochoreniam. Imunita zabezpečuje správne a bezproblémové fungovanie ľudského organizmu, je akýsi náš osobný strážca. Bez nej by sa nám žilo naozaj veľmi ťažko. Súčasťou imunitného systému je aj slizničná imunita. Na fungovanie imunitného systému majú veľký vplyv genetické rodinné pozadie, vek, prostredie, v ktorom žijeme a potrava, ktorú dlhodobo príjmame.

Voľné radakály,  antioxidanty a imunitný systém

Vedecký výskum potvrdil, že premnoženie voľných radikálov v organizme môže viesť k mnohým ochoreniam. Patria medzi ne neurologické degeneratívne ochorenia, skleróza, poškodenie očnej sietnice alebo poškodenie cievnych stien. Odstraňovanie voľných radikálov z tela prebieha prostredníctvom antioxidačnej ochrany. K najvýznamnejším antioxidantom patria  vitamíny A, C, E, stopové látky selén a zinok, kyselina lipová a močová, enzýmy a polyfenolové zlúčeniny – flavonoidy. Dostatočný prísun antioxidantov získame konzumáciou ovocia a zeleniny, v ktorých sú jednotlivé vitamíny a enzýmy v prirodzenej rovnováhe. V prípade ak sa dlhodobo zle stravujeme alebo máme poruchy príjmu potravy a telo si nedokáže získať výživné látky samo, má zmysel konzumácia antioxidantov vo výživových doplnkoch. Vplyv na nárast voľných radikálov v našom tele majú faktory ako stres, konzumácia slaných, mastných a príliš sladkých potravín.

Stres a imunitný systém

Imunita a psychika sú vzájomne prepojené. Pozitívne emócie dokážu posilniť imunitný systém, negatívne ho naopak potláčajú.Chronický stres vyvolaný psychickými problémami ovplyvňuje imunitný systém dvoma spôsobmi a to vyššou náchylnosťou na infekcie a zhoršenou protizápalovou odpoveďou.
Stres môžeme znížiť pravidelným športom, nakoľko pravidelné cvičenie uvoľňuje do mozgu látky, ktoré  výrazne zlepšujú náladu. Ďalej zdravou a vyváženou stravou a dostatočným pitným režimom. Imunitný systém posilňuje aj masáž, je príjemnou formou zmenšovania úzkosti. Zdravej výžive dopomáhajú aj výživové doplnky stravy.

 

Vitamíny a Vitalita

Vaša silná imunita

Galéria k článku

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Výrobky FLAVIN 7®

Výrobky FLAVIN 7®

Najčastejšie otázky o skupine výrobkov FLAVIN 7®

Pánska kozmetika BYAS

Pánska kozmetika BYAS

Unikátna kozmetika vyvinutá špeciálne pre pánov.

Zelená káva a jej účinky

Zelená káva a jej účinky

Prírodná forma chudnutia. Zelená káva napomáha spaľovať tuky a má antioxidačné účinky.

Choroby súvisiace s obezitou

Choroby súvisiace s obezitou

Obezita sa dnes považuje za ochorenie, ktorého závažnosť je porovnateľná s ischemickou chorobou srdca.

Predmenštruačný syndróm - PMS

Predmenštruačný syndróm - PMS

Hormonálna nerovnováha

Kozmetika BYAS

Kozmetika BYAS

Optimálna ochrana pleti vďaka exkluzívnej kombinácii morských rias.

Čo sú flavonoidy?

Čo sú flavonoidy?

Veľmi účinné antioxidanty, produkty látkovej výmeny rastlín, ktoré sa vo zvýšenej miere vyskytujú v šupkách,…

Vitamíny zo skupiny B (B-komplex)

Vitamíny zo skupiny B (B-komplex)

Dôležité pre zdravie, krásu a vitalitu.

TOPlist